Сьогодні, 4 лютого, у Всесвітній день боротьби з раком, ми говоримо з відомим дерматоонкологом, засновником та головним лікарем мережі клінік CALM Андрієм Лисецьким про місію та плани, про кадрові проблеми галузі, про труднощі при впровадженні медичних лазерних технологій в Україні, про соціальну відповідальність бізнесу, про мотивацію рухатися вперед і, звичайно, про профілактику раку шкіри.
Андрію Лисецькому 43 роки, його лікарський стаж 18 років, з них вже 11 років він власник і головний лікар мережі CALM. Відкриття п’ятого відділення мережі зробили її засновника помітним гравцем на ринку медичних послуг України. Причому два відділення відкрилися під час війни, що говорить про сміливість і чітке бачення процесів.
Андрій Вікторович, а як виникла ідея відкрити власну клініку? Чим мережа клінік CALM відрізняється від конкурентів? Що ви можете запропонувати, чого не можуть інші?
Мережа клінік CALM виникла з маленького приватного кабінета, який я знімав для прийому пацієнтів. Я почав з одного лазера і 20 квадратних метрів. Але з часом кількість пацієнтів росла, кількість обладання, яке я хотів використовувати, — теж. І в якийсь момент я зрозумів, що час думати більш масштабно. Так, з’явилася клініка CALM. Не було бізнес-планів, маркетингових стратегій, просування чи інвесторів. Все було на чистому ентузіазмі і моїй абсолютній вірі в свою справу. Я знав, чим хочу займатися, яке обладнання потрібно, я вмію робити свою справу добре і мав вже певну базу пацієнтів та рекомендацій. І ми відкрилися. І сьогодні нам вже 10 років і 5 відділень у Києві.
Мабуть, кожен вважає свою справу чи клініку найкращою і може перерахувати безліч переваг. Але ж успіх визначають клієнти. А у нас є клієнти, які з нами з відкриття, чиї діти вже виросли і стали звертатися теж, ходять сім’ями. Є клієнти, з якими ми стали друзями, можемо після процедури попити кави, поговорити. Є клієнти, за послугами яких тепер звертаюся я, і мені радо допомагають. Ну і звичайно, персонал. У мене є лікарі, які працюють тільки у CALM по 5−10 років і це дуже важливий показник. Звичайно, не все ідеально, але я забезпечую працівників якісним обладнанням, достойною зарплатою і хорошим відношенням. А вони в свою чергу намагаються рости як спеціалісти, цінують людей, які довіряють нам своє здоров’я і намагаються дати якнайкращий результат. І думаю, пацієнти відчувають це, бачать людське відношення, кваліфікацію спеціалістів, небайдужість, якісну апаратуру світових брендів, тільки сертифіковані препарати. Тому для мене, мабуть, цей симбіоз вдячних пацієнтів і задоволених працівників є секретом успіху.
CALM — це Клінічна Академія Лазерної Медицини. Ви не раз говорили про вашу самозабутню любов до лазерних технологій? Чому?
Тому що лазер — це сучасно, безпечно, результативно. Чи це не головні характеристики в наданні медичних послуг? Сьогодні лазер застосовується фактично у всіх галузях медицини: починаючи від дерматології і до хірургії, гінекології, урології. Також варто пояснити, що лазер це не один інструмент, їх є безліч видів відповідно до задачі і сфери застосування. Це як на кухні: у вас безліч інструментів: порізати, подрібнити, збити, запекти і тд. Так і з лазерами, їх безліч. Наприклад, апарат для епіляції і для видалення родимок це дві різні технології, але і те, і те лазер. У клініці CALM ми застосовуємо лазери у всіх сферах і лікарі завжди дуже радіють, коли в клініку приїжджає нова машина.
Є думка, що кадрове питання сьогодні одне з найскладніших у вашій сфері. Як ви підбираєте персонал? Де шукаєте нових працівників? Які якості молодого фахівця можуть привернути вашу увагу?
Так, дійсно. Частина гарних спеціалістів виїхала за кордон, тимчасово чи назавжди. Частина лікарів зараз на передовій чи у військових шпиталях. Хочу зауважити, що в Україні дуже багато гарних спеціалістів. Нам не вистачає фінансування лікарень, якісного обладнання, але саме людський ресурс на гідному рівні.
Ніякого секрету щодо пошуків немає. Це сайти з пошуку роботи, рекомендації. Часто лікарі самі пишуть нам і бажають долучитися. Інколи на конференціях я знайомлюся з лікарями і пропоную стати їм частиною команди CALM.
Я не рвуся за лікарямиз багаторічним досвідом і декількома дисертаціями. Практика показує, що інколи навчити легше, ніж перевчити. Я не боюся брати молодих спеціалістів. Для мене головний параметр у виборі — гарна теоретична база та очі, які горять. Якщо спеціаліст горить своєю справою, якщо він хоче вчитися, якщо задає багато питань — ми спрацюємося. Скажу чесно, були кейси, коли мої молоді спеціалісти перевершували мене в якихось теоретичних питаннях. А я що? А я радію, що є молоді талановиті спеціалісти. І часто насторожене відношення і навіть скептика до молодих фахівців даремне. Зараз так багато ресурсів, завдяки яким можна вчитися і тренувати надивленість, а це важливо саме для дерматолога, тому молоді фахівці мене не лякають. А стажування в будь-якому випадку перші тижні новий лікар проходить з досвідченим, вчитися працювати з обладнаннями, різними патологіями і шкірою.
Ви є обличчям соціального проекту СкінСкан, який просуває ідею профілактики меланоми в Україні. Це досить витратний проект, але ви постійно його розвиваєте. Навіщо вам це потрібно?
Я б не сказав, що я є обличчям, скоріше засновником. А обличчями є усі медійні персони, які підтримують проект, і звичайно лікарі клініки CALM, які проводять безкоштовну діагностику.
Я підприємець і вважаю, що кожна справа має бути соціально відповідальною. Я лікар і пам’ятаю клятву Гіппократа. Саме на цих двох основах і виник цей проект. Я хочу і можу щось робити, допомагати, отже я це роблю. Профілактика раку шкіри в Україні — така місія моєї справи, моєї клініки.
Який напрямок діяльності CALM ви сьогодні вважаєте найуспішнішим?
Думаю, найуспішніший наш основний напрямок — дерматоонкологія, а саме видалення новоутворень шкіри, слизових та підшкірної клітковини. Одинадцять років тому ми заявили про себе як клініка дерматоонкології, саме так, не дерматології. І нам казали, що такого немає, на медичних порталах не хотіли так зазначати. І справді, окремої спеціалізації дерматоонкологія офіційно немає, як і косметологія. Тому лікарі проходять і дерматовенерологію, і онкологію. Адже дерматологія це така широка сфера, там стільки захворювань і станів, що діагностику і лікування новоутворень, які можуть бути злоякісними, варто винести в окрему спеціалізацію.
11 років тому ми і буквально ще декілька клінік заявляли про важливість діагностики родимок та інших новоутворень. Розвіювали міфи про те, що родимки не мітки долі, не енергетичні точки на тілі і т.д. Про те, що видаляти їх можна, а інколи навіть життєво необхідно. Про те, що лазер — це не опромінення, не радіація. Ми лупаємо цю скалу 11 років, тому клініка CALM- це в першу чергу клініка з видалення новоутворень, переважно лазерного.
Війна якось порушила ваші плани? Чому у війну, коли багато хто ставить на паузу розвиток і розширення, ви вирішили відкривати нові філії?
Відкриття відділення стоматології, трихології та подології ми поставили на паузу довжиною у рік. Думаю, причини зрозумілі. Невизначеність у завтрашньому дні. Шок перші місяці як і у всіх. Не повне розуміння ситуації у сфері приватної медицини. Але через декілька місяців я зрозумів, що треба діяти і відновив процес відкриття. Відділення стоматології та трихології вже скоро рік як працює. Ще одне відділення дерматології та урогінекології декілька місяців як відкрилося в Київській області. Чи складніше зараз? Так. Це і кадрові питання, і пацієнтопотік. Але чи збираюся я «перечекати» до кращих часів? Ні. Я будую бізнес в Україні, я даю робочі місця, я завожу європейське обладнання і препарати. Я бачу своє життя і розвиток тільки тут.
Багато українських лікарів ще до війни поїхали до Європи і успішно там працюють. Чому ви лишилися?
Мабуть, банально, але я не бачу себе в іншій країні. І бажання виїхати ні до війни, ні під час ніколи не було. Так, не все ідеально в нашій країні, але ж ця ситуація потрошку залежить від кожного з нас.
13 років тому я заклав зерня власної справи, сьогодні я продовжую пророщувати його і буду продовжувати це робити навіть на пенсії.
Що особисто вас мотивує сьогодні не зупинятись на досягнутому, а рухатись далі?
Віддача від пацієнтів і колег, а також бачення перспективи в тому, що роблю.
Ви часто кажете про позитивну роль профілактики, з якою в нашій країні все дуже погано. Що означає профілактика? Поясніть на прикладі дерматоонкології, наприклад.
Профілактика — з грецької запобіжний. Це запобіжний захід по збереженню здоров’я. Це певний перелік мір і заходів, який потрібно проходити, щоб попередити ті чи інші захворювання або виявити їх на ранніх стадіях, а не коли вже пізно. На прикладі дерматоонкології це буде щорічний візит до дерматолога чи дерматоонколога, проходження дерматоскопії, при потребі — видалення родимок, які видозмінюються, ростуть чи викликають сумніви щодо їх доброякісності. Також це буде набір побутових заходів: в першу чергу це використання сонцезахисного крему, культура засмаги, а саме з 11:00 до 15:00 не смажимося на сонці, використання захисного одягу. Особливо уважним до себе треба бути, якщо онкологія шкіри була у сімейному анамнезі.
Насправді, вберегти себе від онкології шкіри не так складно. Тут проблема в тому, що люди не сприймають серйозно онкологію шкіри. А чи знаєте ви, що меланому звуть королевою онкології? Саме через те, що вона непомітна і водночас дуже небезпечна з метастазуванням і плачевними наслідками. Хоча виглядає як звичайна родимка.
А є секрети спілкування із пацієнтами?
Секретів немає, але я впевнений, що між пацієнтом і лікарем має бути контакт. Якщо пацієнт налаштований негативний, скептично, не хоче розповідати весь анамнез, розповідає лікарю, як його лікувати, то це не мій пацієнт. Я переконаний, що мають бути довірливі відносини, взаєморозуміння.
Також лікарю важливо розуміти, що у свідомості людей похід в клініку — не найприємніший процес. Люди переживають, бояться, дехто наважується роками на візит, треба підтримати пацієнта, розслабити, пояснити, що буде відбуватися, щоб не було якоїсь невідомості. Адже лікування словом теж інколи важливе.
Ви говорите про високий професійний рівень вашого персоналу та відмінне обладнання. Якщо заглянути у повоєнне майбутнє, чи може CALM заявити про себе на ринку медичного туризму?
Медичний туризм ми розглядали ще до початку війни були перші кроки, але… Я думаю, кваліфікація наших лікарів, рівень приватних клінік, сервіс на дуже гідному рівні. Тому думаю, Україну можна розглядати для медичного туризму.
Кініка CALMє дуже цікавою для медичного туризму, тому що ми багатопрофільний медичний центр і відкривши двері клініки ви можете вирішити одразу декілька проблем. Тобто, за декілька днів, ви можете виконати пластичну операцію, процедури з покращення стану шкіри і усунення вікових змін, пройти повний жіночий чи чоловічий чек-ап здоров’я, пройти повну діагностику та лікування зубів та ще багато іншого. Це значно економить час та буде досить цікаво фінансово для іноземних пацієнтів. Ну а якість послуг і сервісу на високому рівні.